Skwer imienia Gustawa Holoubka

Rama w Bramie / Nowości / Skwer imienia Gustawa Holoubka
  •   1 listopada 2019
Skwer imienia Gustawa Holoubka
Źródło: zzm.krakow.pl, 2019.

Arkadia – kraina mlekiem i miodem płynąca, dotychczas dumnie kojarzona z mickiewiczowską epopeją narodową, ponownie została wspomniana światu, tym razem w zgoła innym wydaniu, i tym razem dla mniejszej publiki.

Krajobraz Arkadii Jana Fransa van Bloemena
Krajobraz Arkadii, Jan Frans van Bloemen, druga połowa XVII wieku.

Można mówić o aktorach, że są to ludzie wielu twarzy i będzie w tym tkwiło ziarno prawdy, wszak na scenie zaczynają żywą maskaradę, bawiąc się swoim alter ego. Jednak dla rodziny czy najbliższych twarz artysty przyjmuje zupełnie inne rysy – i w ten indywidualny dla każdego sposób Gustaw Holoubek jest do dziś wspominany.

Dotychczas beznamiętny skwer przyjął nazwę im. Gustawa Holoubka, wybitnego aktora, prezentującego się zarówno na deskach teatru, jak również w telewizji, którego poświatę pozostawiają chociażby wyreżyserowane przez niego filmy (patrz: Czas przybliża, czas oddala lub Mazepa). Nie powinno dziwić, że to właśnie Kraków postawił na Holoubka, jego żona z pełnym wzruszeniem mówiła o przywiązaniu zmarłego męża do tego miejsca: Tutaj zostawił swoje serce, mimo że potem pojechał w świat daleki. Syn natomiast w dość precyzyjny sposób naznaczył słowami owy skwer, namaszczając go mianem arkadii, rajem cudownego dzieciństwa.

Wniosek zdaje się prosty: człowiek nawet tak przesiąknięty sławą czy podróżami prędzej czy później powróci do miejsca sercem mu najbliższego, a jego utęskniona dusza przeniesiona zostanie Do tych pól malowanych zbożem rozmaitem,/ Wyzłacanych pszenicą, posrebrzanych żytem.

Rama wykonana na zlecenie Urzędu Miasta w Krakowie dla Magdaleny Zawadzkiej-Holoubek. Wnętrze wypełnia pamiątkowe…

Opublikowany przez Rama w Bramie • Oprawa obrazów Czwartek, 31 października 2019

Skwer znajduje się przy zbiegu ulic Fałata i Kraszewskiego. Zachęcamy nie tylko do odpoczęcia w tym miejscu, rozkoszując się jesiennymi podmuchami wiatru, ale także do sięgnięcia po książki, których ekranizacje powstały z udziałem Holoubka, m.in. Pętla M. Hłaski, Pożegnania S. Dygata, Lawa T. Konwickiego oraz do wejrzenia w dramaty, które wystawiane były na scenie z artystą na czele, tj. Mąż i żona A. Fredry, Balladyna J. Słowackiego, Król Edyp Sofoklesa czy Diabeł i Pan Bóg J. P. Sartre’a. 

Skwer imienia Gustawa Holoubka
Źródło: zzm.krakow.pl, 2019.

Możliwości jest ogrom, miejmy nadzieję, że starczy nam czasu na przeczytanie chociażby kilku pozycji.

Pozostałe wpisy